Vodní nádrž Vír
Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu.
Vystavěním 78 metrů vysoké hráze vzniklo jezero o maximální rozloze 223,5 ha, které bohužel ve svých vodách skrylo vesnice Chudobín u Dalečína a část Korouhvice.
K Vírské přehradě patří malá hydroelektrárna se dvěma turbínami a stanice pro úpravu tzv. surové vody na vodu pitnou. Průměrná výroba pitné vody se pohybuje kolem 50 - 60 litrů za sekundu, maximální dosahuje až k 200 litrům za sekundu. Vodárenský areál je tudíž při normálním denním provozu schopen dodat přes 5000 metrů krychlových pitné vody.
Na jižním konci obce byla také roku 1954 postavena přehradní nádrž Vír II, která zachycuje kolísání vodní hladiny při plném provozu hlavní hydroelektrárny. Sama má svoji menší hydroelektrárnu, umístěnou na protější straně kopce a spojenou potrubím s hlavním tokem.
Praktické informace
okres Žďár nad Sázavou
Vysočina
Česko
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.
Štítky:
Tento tip na výlet již navštívilo
Další tipy na výlet v okolí
Vírský mlýnek
Vírský mlýnek patří mezi atrakce obce Vír na Českomoravské vysočině. Jde o malý mlýn na vodní pohon, který uvádí do pohybu figurky znázorňující různé děje. Místní obyvatelé si ho patrně velmi považují, jelikož ze všech příjezdových stran do Víru ...
Kostel svatého Michaela archanděla - Vítochov
Kamenný kostel sv. Michaela byl podle legendy vystavěn z popudu svatého Metoděje, který jej měl osobně vysvětit. Prý na místě, kde se ujala borovice zasazená kořeny vzhůru. Býval označován jako kostelík „U Sedmi borů“ právě podle stromů, které ...
Munzarova borovice
Munzarova Borovice - tento strom osobně zasadil v roce 2002 herec Luděk Munzar, při natáčení televizního cyklu "Paměť stromů".