Hrob nejstaršího pivaře - Žatec
Hrob "nejstaršího pivaře" objevený ne náhodou 1. dubna roku 2001 nedaleko morového sloupu na žateckém náměstí Svobody rozhodně nebyl, až na docela malou hliněnou destičku na dně hrobu, takovou senzací, jakou z něj udělaly některé sdělovací prostředky u nás i v zahraničí. V mnoha nálezech na Žatecku se totiž již dříve objevily stopy zvláštní kultury, které lze datovat do období mezi 3. až 4. tisíciletím před naším letopočtem.
Antropologické výzkumy, pylové a dendrologické analýzy a vědecké rozbory nacházejí v nálezech této dávné kultury mnoho společných rysů.Tyto znaky však nelze vysledovat u žádné jiné známé kultury na území celé Evropy, a to ani z pozdějších období. Jedná se především o celkově mohutnější stavbu skeletu, mírně deformovanou páteř pocházející pravděpodobně od dlouhodobé zátěže v oblasti zad i břicha a změny v krční části páteře.
Nález na žateckém náměstí navíc obsahoval téměř kompletní, i když poškozenou hliněnou nádobu o objemu 0,492 litru a malou hliněnou destičku se sedmi vrypy. A právě objev této destičky způsobil onu velkou senzaci a přispěl k objasnění souvislostí s mnoha předešlými nálezy. Jednalo se totiž s největší pravděpodobností o nejstarší pivní účet, jaký kdy byl nalezen!
V okolí dnešního Žatce rostl divoký chmel již v dávných dobách a to potvrdily i pylové a spektrální analýzy provedené na odebraných vzorcích zeminy, které zjistily hojnou přítomnost pylu chmele (Humulus Lupulus L.). Nejinak tomu bylo i při objevu" nejstaršího pivaře" na žateckém náměstí, kde se navíc prokázalo, že hliněná nádoba, kterou kostlivec křečovitě svíral ve své pravé ruce, musela být naplněna koncentrovaným chmelovým mokem. Toto zcela evidentně prokázané cílené používání chmele při přípravě nápoje odlišuje tohoto starověkého člověka od ostatních jeho současníků natolik, že byl ve vědecké literatuře pojmenován Homo Lupulus nebo i Homolupulus. Obyvatelé města pak zakrátko pojmenovali svého prapivního předka familiérně „Lojza Lupulín" a založili mu z úcty v tzv. husitské baště vlastní Muzeum Homolupulů.
Praktické informace
okres Louny
Ústecký kraj
Česko
Dostupnost může být dočasně pozměněna okolnostmi, které bohužel nedokážeme zjistit.
O případných nesrovnalostech nás prosím informujte.
Štítky:
Tento tip na výlet již navštívilo
Další tipy na výlet v okolí
Chmelový orloj
Orloj je součástí Chrámu chmele a piva. Má rozměry 4 krát 7 metrů. Na orloji nechybí postavy, které zde znázorňují ukončení sklizně chmele (dočesnou). Pijí pivo, pod nimi je vyobrazeno peklo a nad nimi nebe.Krom hodin ukazuje orloj také ...
Novogotický templ - Krásný Dvůr
Novogotický templ s vyhlídkovou plošinou je nejstarší rozhlednou na území České republiky. Mezi lety 1793 a 1796 jej nechal vybudovat Jan Rudolf Černín. Stavba je unikátní ukázkou drobné zahradní architektury. Roku 1847 byla do interiéru umístěna ...
Inundační (záplavový) most
Most byl postavený v letech 1814 až 1816 jako ochrana před záplavami silnice do Lipska. Délka mostu je 272 m a má 40 oblouků. Je významnou technickou památkou.