Střed evropy - kde přesně leží?
Na „přesný střed“ Evropy si dělají nárok desítky míst, přičemž všechna jsou od sebe vzdálena stovky kilometrů. Z toho je na první pohled patrné, že najít ten zaručeně pravý bude trochu tvrdší oříšek, než-li může zdát.
Hned v úvodu je potřeba jasně říct, že určení jednoho přesného bodu, co by "středu Evropy" není možné. Jedním z důvodů proč to nejde je problémové určení samotných hranic Evropy. Má být ke starému kontinentu připočtena i část Ruska a všechny přilehlé ostrovy nebo nikoliv? A má být prováděn výpočet v době přílivu nebo odlivu? Dalším z důvodů proč není možné určit jeden konkrétní bod je fakt, že existuje několik metod výpočtu. Může spočítat například přesné těžiště desky ve tvaru Evropy, nebo přesné místo s nejkratší vzdáleností ke všem mořím omývajícím její břehy. Ale který z těchto způsobů výpočtu je ten správný?
Do pátrání se již v roce 1775 pustil polský královský astronom Szymon Antoni Sobiekrajski, který tehdy označil za střed Evropy městečko Suchowola v severovýchodním Polsku. Jeho metoda byla prostá: spojil čtyři nejvzdálenější body kontinentu a tam, kde se čáry křížily, ležel hledaný bod. V současné době se v tomto místě nachází pamětní deska „The geographical center of Europe - Suchowola“.
Další pokus o určení pravého středu Evropy byl učiněn v roce 1887 rakousko-uherskými geografy. Ti jej umístili nedaleko města Rachov v Podkarpatské Rusi (dnešní Ukrajině). Podle některých odborníků se ovšem jedná spíše o jeden z řady pevných triangulačních bodů sloužící pro geodetické účely, nicméně i zde nalezete pomník s latinským nápisem „Locus Perennis Dilicentissime cum libella librationis quae est in Austria et Hungaria confecta cum mensura gradum meridionalium et paralleloumierum Europeum … MD CCC LXXXVII“, který v překladu znamená „Pevné, přesné, věčné místo. Velmi přesně, se speciálním přístrojem vyrobeným v Rakousko-Uhersku, se škálou meridiánů a rovnoběžek, ustanoveno Centrum Evropy 1887“.
Počátkem 20. století němečtí geografové dospěli k závěru, že předchozí výpočty jsou chybné a středový bod Evropy se nachází (překvapivě) v Německu - poblíž Frauenkirche v Drážďanech. Tento fakt pak za války zneužili nacisté, kteří třetí říši prohlašovali za srdce Evropy, přičemž šlo o jeden z argumentů, proč by právě oni měli vládnout celému kontinentu.
Podle dalších měření a výpočtů se zase jediný a pravý střed Evropy nachází v Toruně v západním Polsku nebo třeba na druhém nejvyšším vrchu Českého lesa Tillenberg u vesnice Neualbenreuth. Pouhé tři metry od hranic s Českem si tak můžete prohlédnout žulový kámen s nápisem: „Střed Evropy“.
Také slovensko má svůj geografický střed Evropy. Nachází se v blízkosti hornického města Kremnica na Slovensku, nedaleko kostela sv. Jana Křtitele. V roce 1992 byla slavnostně odhalena pamětní deska, která návštěvníky seznamuje s geografickým významem tohoto místa.
Běloruští vědci Alexej Solomonov a Valery Anoshko v roce 2000 zveřejnili zprávu, která uvádí, že geografické centrum Evropy se nachází v blízkosti jezera Sho. Vědci pro výpočet použili speciální počítačový program, který pojal Evropu jako jeden celek. Ruští vědci tento výpočet potvrdili a v roce 2008 byl v tomto místě postaven malá socha.
Jen jediný bod má ale své výsadní postavení „posvěcené“ zápisem v Guinnessově knize rekordů. Jde o vrch Bernotai u obce Pumuškes ležící 26 km od litevského Vilniusu. Toto místo prosadili v roce 1989 odborníci z Francouzského geografického institutu: spočítali jednoduše plochu kontinentu včetně všech ostrovů a z ní pak určili těžiště. V roce 2004 byl v tomto místě slavnostně vztyčen památník.